Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowę zawartą przez fałszywy organ można będzie potwierdzić

18 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Karolina Durbacz

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Część przepisów ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wejdzie w życie 1 marca 2019 r.

 

Jedna z przyjętych w ustawie zmian dotyczy ważności umowy zawartej przez osobę działającą jako organ osoby prawnej, bez umocowania lub z jego przekroczeniem.

Jak bylo do tej pory

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 39 Kodeksu cywilnego, kto jako organ osoby prawnej zawarł umowę w jej imieniu nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania. Przepis ten stosuje się odpowiednio, gdy umowa została zawarta w imieniu osoby prawnej, która nie istnieje. Komentowany przepis reguluje skutki działania tzw. fałszywego organu oraz organu przekraczającego swoje kompetencje w sferze rozliczeń pomiędzy stronami umowy. Wskazuje więc, że w sytuacji, gdy zarząd spółki podpisze umowę niezgodnie z zasadami reprezentacji spółki, członkowie zarządu którzy zawarli taką umowę zobowiązani będą do zwrotu drugiej stronie umowy wykonanego przez nią świadczenia. Przy czym, jeśli świadczenie zostało wykonane na rzecz spółki to ona będzie zobowiązana do jego zwrotu. Ponadto, ci członkowie zarządu zobowiązani będą do naprawienia drugiej stronie umowy poniesionej przez nią szkody, na zasadach ogólnych. Omawiany przepis nie odnosi się natomiast w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11258

Wydanie: 11258

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament