Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wygaśnięcie roszczeń pracowniczych w przypadku upadłości pracodawcy

18 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Klaudia Kamińska-Kiempa

Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/94/WE z 22 października 2008 r. w sprawie ochrony pracowników na wypadek niewypłacalności pracodawcy (Dz.Urz.UE.L z 2008 r., Nr 283, s.36) należy interpretować w ten sposób, że nie stoi ona na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które nie gwarantuje roszczeń z tytułu wynagrodzenia pracowników najemnych, w razie gdy ich stosunek pracy ustał wcześniej niż 3 miesiące przed wpisaniem do rejestru handlowego orzeczenia o wszczęciu postępowania upadłościowego dotyczącego pracodawcy

Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 25 lipca 2018 r., w sprawie C-338/17.

Sąd okręgowy w Warnie, Bułgaria orzeczeniem z 2013 roku wszczął postępowanie upadłościowe wobec firmy Evrosilexu (pracodawca) i ogłosił jej upadłość. Tego samego dnia orzeczenie zostało wpisane do rejestru.

Trzy lata później powódka (była pracownica) wystąpiła do funduszu gwarancyjnego o zapłatę tytułem niewypłaconego wynagrodzenia przez pracodawcę - Evrosilex, wywodząc swoje roszczenie z przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowników, wyroku sądu okręgowego w Warnie oraz tytułu wykonawczego wydanego na podstawie tego wyroku.

Fundusz wniosek oddalił, podobnie sąd oddalił skargi wniesione przez powódkę uznając, że nie zostały spełnione warunki dotyczące rozwiązania umowy o pracę określone w ustawie o ochronie roszczeń pracowników. W tych okolicznościach powódka wniosła skargę kasacyjną do Najwyższego Sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11258

Wydanie: 11258

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament