Brutalnie przerwana prezydentura Jamesa A. Garfielda
Wydawało się, że zabójstwo Lincolna jest taką traumą dla młodego narodu, że zamach na prezydenta nigdy już się nie powtórzy. Niestety, koszmar powrócił zaledwie 16 lat później.
Prezydentura Jamesa Abrama Garfielda przypadła na okres szybkiej industrializacji Ameryki. Świat zdawał się zmieniać w oszałamiającym tempie. Nadeszła epoka wielkich rekinów finansowych, takich jak John D. Rockefeller, Andrew Carnegie czy J.P. Morgan, którzy skupili w swoich rękach niewyobrażalne bogactwo i kapitał przemysłowy. W 1870 r. John D. Rockefeller wraz ze swoim bratem Williamem Rockefellerem założyli w Ohio niewielką spółkę naftową znaną jako Standard Oil Company. Po zaledwie dziesięciu latach ta z początku niewielka firma wydobywcza zamieniła się w najpotężniejszą korporację paliwową świata przerabiającą powyżej 90 proc. światowego wydobycia ropy naftowej.
Trzy najbogatsze rody
Rockefellerowie stali się bajecznie bogaci. Niemal w tym samym czasie, kiedy bracia Rockefellerowie zakładali swoją spółkę naftową, pewien 33-letni amerykański finansista, John Pierpont Morgan, wraz z Anthonym Josephem Drexelem założyli Bank Drexel, Morgan & Co. 14 lat później Morgan był tak bogaty, że kupił zrujnowane linie kolejowe, które zamienił w jedną z największych linii transportowych Ameryki, a w 1901 r. odkupił za astronomiczną wówczas kwotę 480 mln dolarów od amerykańskiego przemysłowca szkockiego pochodzenia Andrew Carnegiego (który rozpoczął przygodę z biznesem, tworząc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta