Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Noworoczne nowości kodeksowe

18 stycznia 2019 | Biznes i finanse | Aleksandra Berger

Sporo nowych przepisów dla przedsiębiorców wejdzie w życie od 1 marca 2019 roku. Powinni oni zwrócić szczególną uwagę na istotne zmiany w prawie cywilnym i prawie handlowym. Jakie one będą?

Jedną z kluczowych regulacji, która zmodyfikuje zasady dotychczas obowiązujące w obszarze prawa handlowego i cywilnego jest ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (dalej „ustawa"; tzw. „Pakiet MŚP"). Większość przepisów ustawy weszła w życie 1 stycznia 2019 r., część zaś wejdzie w życie 1 marca. Zdaniem przedstawicieli resortu przedsiębiorczości i technologii, który jest autorem nowej regulacji, ustawa wprowadza około 50 mechanizmów upraszczających dotychczasowe zasady funkcjonowania w biznesie. Ma się to przełożyć na oszczędności w portfelach przedsiębiorców. Natomiast zdaniem niektórych krytyków ustawy, nowelizacja kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych ignoruje dotychczas obowiązujące fundamentalne zasady prawa, takie jak np. zasada składania i doręczania oświadczeń woli, wyrażona w art. 61 kodeksu cywilnego.

Co w kodeksie cywilnym

W art. 1 ustawa wprowadza zmianę do art. 39 kodeksu cywilnego, dotyczącego konsekwencji zawarcia umowy przez osobę działającą w charakterze organu osoby prawnej bez umocowania lub z jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11258

Wydanie: 11258

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament