Europa Wschodnia ma znaczenie
Jacek Czaputowicz, Tomáš Petříček, Margot Wallström Jak sprawić, aby droga ku integracji z Europą, z którą wiążą się trudne reformy, była wciąż atrakcyjna dla naszych partnerów? – tłumaczą ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Szwecji.
Rok 2019 ma szczególne znaczenie dla relacji Unii Europejskiej z naszymi wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. W roku tym obchodzimy dziesięciolecie prawdziwego i aktywnego partnerstwa – Partnerstwa Wschodniego. Wiele osób nie wierzyło, że program ten przyniesie jakąś zmianę w regionie, ale pamiętamy emocje, jakie towarzyszyły nam wszystkim w pierwszych jego latach – uczucie tworzenia nowej jakości, która ma potencjał transformacyjny.
Na przestrzeni lat partnerstwo nie ustrzegło się pewnych trudności. Jednak nie tylko je przetrwało, ale rozwinęło się, okrzepło i okazało się nawet być czymś więcej, niż oczekiwaliśmy. Partnerstwo Wschodnie (PW) pozostaje jedynym spójnym podejściem całej UE do jej wschodnich sąsiadów. Jego cele i priorytety cieszą się powszechną akceptacją. Jest ono częścią szerszej Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS) i stanowi platformę umożliwiającą partnerom pogłębianie relacji z UE oraz omawianie spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Co już osiągnięto
Dziś możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że to wyjątkowe partnerstwo okazało się jedną z najbardziej udanych unijnych inicjatyw w dziedzinie polityki zagranicznej. Ma ono stabilne oparcie we wspólnych wartościach, prawach człowieka, praworządności, demokracji i dobrym rządzeniu. Opiera się też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta