Nie tylko dochody decydują o jakości życia
Trudno przesądzić, w jakiej części Polski mieszka się najlepiej. Ale najbardziej zadowoleni z miejsca zamieszkania są Małopolanie i Wielkopolanie. anna cieślak-Wróblewska
Generalnie żyje nam się coraz lepiej – coraz więcej zarabiamy, mniej jest ubóstwa, a nasz status materialny się poprawia. Mamy też coraz większe zaufanie do siebie nawzajem, co jest ważnym elementem kapitału społecznego – wynika z najnowszej publikacji GUS „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w 2018 r.".
To cykliczne analizy prowadzone w ramach badania spójności społecznej. Branych jest w nich pod uwagę wiele wskaźników dotyczących sytuacji gospodarstw domowych, tych finansowych i tych bardziej społecznych, takich jak poczucie bezpieczeństwa, poczucie narażenia na zanieczyszczenia powietrza, zadowolenie z terenów zielonych, zaufanie do władz lokalnych, stosunek do wiary czy ogólne zadowolenie z życia.
Duże zróżnicowanie
Wyniki badań pokazują, że zróżnicowanie jakości życia pomiędzy regionami jest dosyć duże, jednak trudno wskazać jednoznacznie miejsce, gdzie może się nam żyć najlepiej. Jak wyjaśnia GUS, skala wojewódzkich zróżnicowań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta