CIT-8 na nowych zasadach. Jak klasyfikować źródła przychodów
Różnice kursowe nie mają samodzielnego charakteru – „dzielą los" przychodu bądź kosztu, w związku z którym powstają. A przychód ten lub koszt są związane z konkretnym źródłem przychodów, tj. zyski kapitałowe albo pozostałe źródła.
Do końca marca 2019 r. podatnicy mają czas na obliczenie i zapłatę podatku dochodowego według zmienionych regulacji. Przepisy wymagają uwzględnienia podziału dochodu na dwa źródła: zyski kapitałowe i pozostałe źródła. Prawidłowa klasyfikacja przychodów i kosztów do poszczególnych źródeł, która leży w zakresie obowiązków księgowych, dokonujących rozliczeń z fiskusem, powoduje sporo wątpliwości.
W poprzednim wydaniu tygodnika „Rachunkowość" omówiliśmy zagadnienia związane z klasyfikacją przychodów z licencji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, właściwym postępowaniem, gdy licencje związane są z przychodami z innych źródeł, oraz obowiązkami wynikającymi z rozliczania opłat franczyzowych. Dziś kolejne kategorie przychodów, sprawiających problemy przy zaliczaniu do właściwego źródła.
Pochodne instrumenty finansowe
Jak wynika z literalnego brzmienia znowelizowanych przepisów, przychody osiągane z tytułu transakcji z udziałem pochodnych instrumentów finansowych, powinny być kwalifikowane do źródła zyski kapitałowe. Wyjątek dotyczy jednak pochodnych instrumentów finansowych, służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych, tj. instrumentów zabezpie- czających przychody/koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta