Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych: kto i kiedy ją poniesie
Planowane przepisy mają uprościć nakładanie kar i środków karnych m.in. na spółki. Ich konstrukcja spowoduje znaczący wzrost liczby postępowań, które będą toczone przeciwko podmiotom zbiorowym.
W pierwszym artykule z cyklu o planowanej ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych („Nowy wymiar odpowiedzialności przedsiębiorców", „Rzeczpospolita" z 13 marca 2019 r.) przedstawione zostały podstawowe zasady wynikające z nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, dotyczące najważniejszych kierunków planowanych zmian. Dziś przybliżymy podstawowe zasady związane z zakresem przedmiotowym i podmiotowym ustawy, odpowiadające na pytania: kto, kiedy i w jakich okolicznościach może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Szeroki krąg
Projektowana ustawa zakłada, że odpowiedzialność będą ponosić podmioty zbiorowe, mające siedzibę lub prowadzące działalność na terytorium Polski.
Podmiotami zbiorowymi będą natomiast:
a) osoby prawne
b) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym odrębne przepisy przyznają zdolność prawną,
c) spółki handlowe z udziałem Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub związku takich jednostek,
d) spółki kapitałowe w organizacji,
e) podmioty w stanie likwidacji,
f) przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi.
Jak widać, zakres podmiotów, które będą podlegać odpowiedzialności na podstawie nowych przepisów jest bardzo szeroki i z całą pewnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta