Czas na powtórkę z etyki
Kandydaci na adwokatów i radców prawnych muszą się wykazać wiedzą dotyczącą godności zawodu.
Tegoroczne egzaminy zawodowe dla adwokatów i radców prawnych odbędą się 26 do 29 marca 2019 r. Tak jak każdego roku wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do nich przygotować. Raz w tygodniu, w każdą środę, na łamach „Rzeczpospolitej" publikujemy materiały, dzięki którym łatwiej będzie zdać egzamin. Dziś zagadnienia z etyki zawodu. Za tydzień odwołanie od negatywnego wyniku egzaminu zawodowego.
Zdaniem zespołu do przygotowania zadań na egzamin adwokacki, w sporządzonej opinii prawnej, zdający, mając na względzie interes publiczny, powinien wskazać, że adwokat Maksymilian Wzięty dopuścił się naruszenia następujących zasad wykonywania zawodu i zasad etyki:
1. w zakresie warunków, którym powinna odpowiadać siedziba kancelarii (lokal) oraz osoba, z którą w tym samym lokalu adwokat prowadzi działalność, z uwzględnieniem tajemnicy adwokackiej:
a) art. 6 ust. 1 ustawy – Prawo o adwokaturze, § 19 ust. 1 KEA – obowiązek zachowania tajemnicy adwokackiej (wszystkiego, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej), obowiązek zabezpieczenia przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystkiego, o czym adwokat dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych;
b) § 9 ust. 2c KEA – zakaz prowadzenia kancelarii adwokackiej w tym samym lokalu z osobą prowadzącą inną działalność, gdy taka sytuacja byłaby sprzeczna z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta