Ocean trudny jak kosmos
Chiny i Japonia zamierzają rozpocząć nową erę w badaniach, eksploracji i zasiedlaniu głębin.
Pół wieku po tym, gdy ludzie po raz pierwszy stanęli na Księżycu, badania oceanicznych otchłani na planecie Ziemia wciąż są jeszcze w powijakach, gdyż – według oceny naukowców – zostały zbadane w zaledwie 5 procentach.
Jednak przybywa państw oraz osób prywatnych zamierzających inwestować bardzo poważne kwoty w badania tego podwodnego, praktycznie jeszcze dziewiczego świata.
Otchłanie słabo poznane
Oceaniczne głębiny to środowisko najbardziej niedostępne i najsłabiej poznane na kuli ziemskiej. Strefa ta rozciąga się na głębokości od 4 tys. do 11 tys. metrów. Oceanologowie i geofizycy przyznają, że o środowisku tym wiemy mniej niż o powierzchni Marsa.
Tymczaem władze w Pekinie zapowiadają zainstalowanie na dnie Morza Południowochińskiego bazy przeznaczonej do śledzenia zjawisk sejsmicznych, badania fauny i budowy geologicznej dna. Francuski miesięcznik „Sciences et Avenir" zamieszcza na ten temat artykuł w najnowszym numerze (z marca 2019 r.).
Komputer przypilnuje życia pod wodą
Chińska Akademia Nauk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta