Można odliczać VAT od usług hotelowych i gastronomicznych
Od 1 grudnia 2008 r. podmioty świadczące usługi turystyki zostały pozbawione prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia usług noclegowych i wyżywienia. Do takiego działania Polska nie była uprawniona.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 2 maja 2019 r. (C‑225/18).
Stan faktyczny
W 2014 r. Grupa Lotos nabyła usługi noclegowe i restauracyjne częściowo na własny użytek, a częściowo w celu ich odsprzedaży swoim spółkom zależnym. Grupa wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, pytając, czy w sytuacji gdy nabywa usługi noclegowe oraz usługi gastronomiczne, które następnie refakturuje na rzecz innych podatników VAT, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Z jednej strony, z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT wynika, że podmiot, który nabywa we własnym imieniu usługi w celu ich dalszej odprzedaży, jest traktowany jako świadczący usługę. Z drugiej strony natomiast, usługi noclegowe oraz usługi gastronomiczne będą podlegały opodatkowaniu VAT przy ich odsprzedaży przez Grupę Lotos. Dlatego, zdaniem grupy, w tej sytuacji VAT naliczony przy nabyciu tych usług powinien podlegać odliczeniu zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przewidziane w ustawie o VAT ograniczenie w zakresie wyłączenia prawa do odliczenia w odniesieniu do usług noclegowych i usług gastronomicznych nie powinno mieć tutaj zastosowania, ponieważ Grupa Lotos nie jest ostatecznym konsumentem tych usług, lecz podmiotem świadczącym usługę, podobnie jak podatnicy VAT świadczący tego typu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta