Kiedy plac budowy jest zakładem
Nawet całkowite podzlecenie prac przez generalnego wykonawcę nie jest okolicznością uzasadniającą twierdzenie, że nie doszło do ukonstytuowania zakładu budowlanego. Tomasz Musialski Kamil Stefaniak
Podstawową zasadą wynikającą z poszczególnych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania jest obowiązek opodatkowania w państwie źródła dochodów wygenerowanych w tym państwie, jeżeli pochodzą one z działalności wykonywanej za pośrednictwem zakładu, a także jeżeli przepisy szczególne nie nakazują opodatkować takich dochodów (przychodów) w sposób odmienny.
Zakład to stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa (art. 5 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD). Przy czym, co do zasady wyróżnić można zakład typu:
- podstawowego (biuro, filia),
- agencyjnego (zależny przedstawiciel), a także
- budowlanego.
Przez ten ostatni, zgodnie z art. 5 ust. 3 MK OECD należy rozumieć plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne, jeżeli trwają dłużej niż dwanaście miesięcy. Jednocześnie, zgodnie z treścią Komentarza do MK OECD, pojęcia prace budowlane lub instalacyjnie trzeba rozumieć możliwe szeroko.
Wznoszenie budynków, mostów i rurociągów
Do tego zakresu należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta