Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy plac budowy jest zakładem

13 maja 2019 | Podatki i księgowość | Tomasz Musialski Kamil Stefaniak

Nawet całkowite podzlecenie prac przez generalnego wykonawcę nie jest okolicznością uzasadniającą twierdzenie, że nie doszło do ukonstytuowania zakładu budowlanego. Tomasz Musialski
Kamil Stefaniak

 

Podstawową zasadą wynikającą z poszczególnych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania jest obowiązek opodatkowania w państwie źródła dochodów wygenerowanych w tym państwie, jeżeli pochodzą one z działalności wykonywanej za pośrednictwem zakładu, a także jeżeli przepisy szczególne nie nakazują opodatkować takich dochodów (przychodów) w sposób odmienny.

Zakład to stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa (art. 5 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD). Przy czym, co do zasady wyróżnić można zakład typu:

- podstawowego (biuro, filia),

- agencyjnego (zależny przedstawiciel), a także

- budowlanego.

Przez ten ostatni, zgodnie z art. 5 ust. 3 MK OECD należy rozumieć plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne, jeżeli trwają dłużej niż dwanaście miesięcy. Jednocześnie, zgodnie z treścią Komentarza do MK OECD, pojęcia prace budowlane lub instalacyjnie trzeba rozumieć możliwe szeroko.

Wznoszenie budynków, mostów i rurociągów

Do tego zakresu należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11353

Wydanie: 11353

Spis treści
Zamów abonament