Uzyskanie interpretacji pomoże uniknąć sporu z fiskusem
Dokonywana przez organy podatkowe zmiana sposobu stosowania regulacji podatkowych może być dla przedsiębiorców bardzo niebezpieczna. Dlatego warto wiedzieć, jak uchronić się przed konsekwencjami tego zjawiska. Łukasz Rogowski
Polski system podatkowy funkcjonuje przede wszystkim w oparciu o rozliczenia dokonywane przez podatników w składanych deklaracjach. Należność wykazana na urzędowym formularzu stanowi podatek do zapłacenia. Takie rozwiązanie sprawia, że podatnicy zobowiązani są do stosowania przepisów prawa podatkowego na potrzeby samodzielnego wykazania podatku. Organy podatkowe uprawnione są do weryfikacji przeprowadzonych przez podatników rozliczeń, co może wiązać się ze zwiększeniem należności. Szczególnie, że podatnicy nie zawsze mają pewność, jak poprawnie zastosować dany przepis.
Przepisy są nieczytelne
Nie tylko podatnicy mają problemy z interpretowaniem niejednoznacznych przepisów, czego efektem mogą być niżej opisane zjawiska.
1. Rozstrzyganie podobnych spraw w odmienny sposób przez różne organy
Na administrację podatkową składa się Krajowa Administracji Skarbowej oraz nieobjęta podobną strukturą cała masa samorządowych organów podatkowych. Struktury te działają za pomocą:
- 16 izb administracji skarbowej (KAS);
- 380 urzędów skarbowych (KAS);
- 16 urzędów celno-skarbowych (KAS);
- 2477 urzędów obsługujących gminy;
- 49 samorządowych kolegiów odwoławczych.
Z tego wynika, że na terenie naszego kraju znajduje się około trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta