Jak ustalić miejsce dostawy dla transakcji łańcuchowej
Gdy wysyłkę towaru bezpośrednio na rzecz ostatecznego odbiorcy z Polski zleca pierwszy kontrahent – producent spoza UE, polski podmiot powinien rozliczyć w kraju podatek od towarów i usług. Może być również obowiązany do zapłaty VAT z tytułu importu Tomasz Krywan
- Towar z kraju trzeciego sprzedawany jest przez podmiot unijny kontrahentowi z Polski, a transportowany jest bezpośrednio z kraju trzeciego do Polski. Warunki dostawy to EXW, miejsce produkcji w kraju trzecim. Producent wysyła towar przesyłką kurierską, której koszty refakturuje na formalnego nabywcę, a ten na ostatecznego nabywcę. Towar zgłasza do odprawy ostateczny nabywca i on płaci VAT importowy. Kogo należy uznać za podmiot, który „organizuje transport"? Czy w tym przypadku jest to producent, który fizycznie wysyła towar, czy może ostateczny odbiorca, który zgłasza do odprawy i de facto ponosi koszty transportu?
Czy dla ustalenia czy dostawa ma miejsce przed wysyłką należy brać pod uwagę datę wystawienia faktury przez drugiego w kolejności kontrahenta, czy tylko warunki dostawy?
Czy w przedstawionej sytuacji to polski nabywca organizuje transport, płaci i odlicza VAT importowy, czyli wykazuje w deklaracji VAT import na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, a transakcji papierowej pomiędzy pierwszym i drugim kontrahentem nie wykazuje wcale, ponieważ odbywa się ona w miejscu wysyłki towaru, czyli w kraju trzecim? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta