Jaka przyszłość przed PPP
Ustawa wprowadzająca partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) weszła w życie niemal dokładnie dziesięć lat temu, pod koniec lutego 2009 r. To dobry moment, by sprawdzić, jak działa ta formuła i jakie są możliwości jej rozwijania.
Dekada to dobry okres, aby wyciągnąć wnioski i na nowo spojrzeć na możliwości współpracy podmiotów państwowych czy samorządowych z biznesem przy realizacji zadań publicznych, w czym właśnie PPP ma pomagać. A także przybliżyć tę formułę, która przez wiele podmiotów traktowana jest z dystansem ze względu na obawy przed ewentualnymi konsekwencjami karnymi. Na ten temat rozmawiali uczestnicy debaty „Partnerstwo Publiczno-Prywatne, jak uzyskać efekty synergii", która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej".
Umowy na 6 mld zł
– Sukces PPP zwykle mierzony jest liczbą umów. Ale bardziej właściwym byłby miernik umów, które zakończyły się tzw. zamknięciem finansowym; takiej kategorii używa też Europejskie Centrum PPP, prowadzące statystyki dla wszystkich krajów europejskich – powiedziała Lilianna Bogusz, dyrektor departamentu PPP w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR), przedstawiając obszary stosowania tej formuły.
Jak podała, w Polsce są realizowane 134 projekty PPP; w większości partnerem biznesu są samorządy. Ich łączna wartość wynosi 6 mld zł; połowa przypada na pięć dużych umów w gospodarce odpadami i budowie sieci szerokopasmowych. Średnia wartość takiej umowy to 45...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta