Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu
Katolicki Uniwersytet Lubelski rozwija swoją miejską pasiekę. Na stawianie uli decydują się też samorządy.
Domki dla pszczół stoją już m.in. w Krakowie czy w Ciechanowie, a wkrótce staną też w Bydgoszczy. Te pracowite owady dobrze sobie w mieście radzą. – Pszczoły miejskie potrafiły pozyskać prawie dwukrotnie więcej pożywienia, a co za tym idzie, wyprodukować także więcej miodu. To było zaskakujące odkrycie – przyznają mgr Łukasz Nicewicz z Uniwersytetu Śląskiego, jeden z pomysłodawców utworzenia tam pasieki, oraz dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny kierujący Katedrą Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii UŚ, opiekun przedsięwzięcia. – W tym sensie wiejskie pola rzepaku i gryki przegrały z niepozorną wydawałoby się przestrzenią w centrum Katowic – dodają naukowcy.
Na KUL powstanie wkrótce studenckie koło miłośników pszczół. To odpowiedź na coraz większe zainteresowanie miejskim pszczelarstwem. Już w 2016 roku na uczelni pojawił się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta