Jak skutecznie i efektywnie przekazać udziały lub akcje
Założyciele firm rodzinnych coraz częściej zadają sobie pytanie jak przekazać udziały lub akcje kolejnemu pokoleniu, aby nie zachwiało to działalności operacyjnej spółki oraz nie stało się przedmiotem późniejszych sporów w gronie uczestników sukcesji. Czy istnieje przepis na udaną sukcesję?
Z całą pewnością nie ma rozwiązań uniwersalnych i każdy przypadek powinien być przedmiotem odrębnej wnikliwej analizy, jednakże możliwe wydaje się wskazanie kilku kroków, których podjęcie powinno być kluczowe z perspektywy planowania sukcesji w swojej firmie.
Krok I: analiza biznesu
Zanim właściciel spółki przystąpi do planowania dziedziczenia przysługujących mu udziałów (akcji), powinien zastanowić się i przeanalizować czy zmiana pokoleniowa nie wpłynie negatywnie na działalność operacyjną prowadzonego biznesu.
Z perspektywy procesu sukcesji, przedmiotem analizy powinno być nie tylko otoczenie rodzinne przyszłego spadkodawcy i spadkobiercy, ale także warunki funkcjonowania spółki oraz relacje biznesowe w jej otoczeniu. W tym zbadanie kondycji firmy, jej stanu prawnopodatkowego, a także identyfikacja ryzyk mogących mieć wpływ na jej działalność operacyjną. Może się bowiem okazać, że kluczowe dla spółki umowy (np. umowy kredytowe) zawierają zastrzeżenia, że wspólnikiem udziałów (akcji) musi pozostawać określona osoba czy też decyzje administracyjne, na których spółka opiera swoją działalność operacyjną, są ściśle związane z osobą właściciela. W takich sytuacjach właściciel powinien zadbać o zabezpieczenie od strony prawnej stabilności działalności operacyjnej firmy w procesie zmiany pokoleniowej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta