Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czesi odkrywają Polskę

17 maja 2019 | Opinie | Tomáš Petříček

Po stu latach od nawiązania stosunków dyplomatycznych język czeski coraz częściej rozbrzmiewa w polskich miastach, sklepach, ale również na plażach – pisze minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej.

Nasze narody upamiętniają w tym roku wiele wspólnych ważnych rocznic. Poza wejściem do NATO i Unii Europejskiej nie powinniśmy zapominać również o stu latach, które minęły od wzajemnego uznania niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych między Czechosłowacją i Polską. Nastąpiło to poprzez wymianę pism ministrów spraw zagranicznych Edvarda Beneša i Ignacego Paderewskiego na przełomie maja i czerwca 1919 roku. Spełnił się sen o niezależności naszych narodów i jednocześnie nadzieja, że nasza przyszłość będzie przebiegała pod znakiem pokoju i rozwoju.

W sposób uzasadniony można stwierdzić, iż czesko-polskie stosunki są obecnie najlepsze od tysiąca lat. Historycy z obu krajów określają relacje Czechów i Polaków w ubiegłym tysiącleciu jako „niełatwe sąsiedztwo", któremu nierzadko towarzyszyły spory i rozdźwięki. Różne warunki życiowe naszych narodów prowadziły do wyboru odmiennych dróg. Te różnice były źródłem wzajemnych inspiracji, nierzadko jednak prowadziły do nieporozumień i powstania negatywnych stereotypów.

Od wojny do wojny

W roku 1918 Czesi wraz ze Słowakami odnawiali swoją państwowość. Podobnie po 123 latach odbudowano zjednoczoną i niepodległą Polskę. Nasze polityczne reprezentacje były przekonane, że ścisła współpraca jest niezbędna. Tomáš G....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11357

Wydanie: 11357

Spis treści
Zamów abonament