Miliony złotych dotacji na specjalistyczne programy badawcze
Prawie 400 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie przedsiębiorców realizujących prace badawczo-rozwojowe na rzecz przemysłu morskiego oraz produkcji stali.
Jednym z podstawowych zadań stawianych przed funduszami unijnymi jest wspieranie europejskiej, w tym polskiej innowacyjności. Drogą do podniesienia jej poziomu mogą być badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Pozwalają one na tworzenie nowych lub unowocześnianie produktów, usług, technologii lub procesów przemysłowych. W wielu przypadkach to od decyzji konkretnej firmy zależy, w jakim kierunku prowadzić badania i jakie produkty (materiały, technologie) tworzyć lub rozwijać. Aby zdobyć dotację na taki cel, wymagane jest zwykle udowodnienie tego, że dany program badawczo-rozwojowy mieści się w tzw. inteligentnych specjalizacjach. Regionalnych lub krajowych. Ten ostatni wybór zależy od tego, czy firma korzysta z dotacji przyzwanych z wojewódzkiego, czy krajowego programu wsparcia (programu operacyjnego).
Zdefiniowane obszary
Nieco inaczej urządzone jest natomiast działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R" krajowego programu „Inteligentny rozwój". Zgodnie z nazwą, finansuje on wprawdzie działania badawczo-rozwojowe, czyli takie, które obejmują fazy badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko tych ostatnich, ale na z góry określonych polach. O dofinansowanie mogą więc walczyć tylko te firmy, które działają (lub zechcą działać) w ściśle określonych branżach (sektorach), dla których stworzono specjalne agendy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta