Wydatki na kasę są podatkowym kosztem
PIT/CIT | Kasa zwykle kosztuje mniej niż 10 tys. zł, więc można ją amortyzować albo ująć bezpośrednio w rachunku podatkowym.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (ze źródła przychodów) lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz w art. 23 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT i art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Poprzez odpisy
W przypadku zakupu kasy fiskalnej (a także używania kasy fiskalnej na podstawie umowy leasingu finansowego) z reguły spełnione będą warunki do uznania tej kasy za środek trwały podlegający amortyzacji (zob. art. 16a ustawy o CIT i art. 22a ustawy o PIT). W przypadku środków trwałych, co do zasady, kosztem uzyskania przychodów są dokonywane odpisy amortyzacje, natomiast wydatki na zakup środków trwałych zasadniczo nie stanowią kosztu podatkowego (zob. art. 15 ust. 6, art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 8 i art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Podatnicy mogą zatem amortyzować środki trwałe w postaci kas rejestrujących. Z uwagi jednak na to, że wartość początkowa kas rejestrujących w praktyce nie przekracza kwoty 10 tys. zł, istnieje możliwość:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta