Więcej niż jedna odprawa emerytalna tylko wyjątkowo
Jedynie w sytuacji, gdy pracownik przechodząc na emeryturę rozwiązuje kilka stosunków pracy i gdy one wszystkie ustają w tej samej dacie, ma prawo do odprawy emerytalnej od każdego z tych pracodawców.
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 921 § 1 i 2 kodeksu pracy). Osoba, która otrzymała odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Jeśli więc znów podejmie zatrudnienie, w razie rozwiązania stosunku pracy nie może domagać się kolejnej odprawy. Wprawdzie ustawodawca przewidział możliwość wielokrotnego przechodzenia na emeryturę, ale wykluczył prawo żądania wypłaty odprawy emerytalnej za każdym razem.
Wynikającą z art. 921 § 2 k.p. zasadę, iż pracownik nie może ponownie nabyć prawa do odprawy, potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego, m.in.: wyrok z 9 stycznia 2001 r. (I PKN 172/00, OSNAPiUS z 2002 r. nr 16, poz. 380). Zgodnie z nim: „Pracownik przechodzący kilkakrotnie na emeryturę u różnych pracodawców, ma prawo wyboru pracodawcy zobowiązanego do wypłaty odprawy emerytalnej".
Trzy warunki
Odprawę emerytalną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta