Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapis w umowie nie zawsze pozwoli na szybsze rozstanie

18 lipca 2019 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Skuteczność zamieszczonej w umowie o pracę klauzuli o okresie wypowiedzenia krótszym niż kodeksowy zależy od tego, czy to postanowienie jest korzystne dla pracownika.

Przepisy ustalające okresy wypowiedzenia umów o pracę zawarte w kodeksie pracy mają charakter semiimperatywny. Mogą być zatem zmieniane przez strony stosunku pracy, jeśli będzie to korzystniejsze dla pracownika. Potwierdza to także stanowisko Sądu Najwyższego, który w wyroku z 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) stwierdził, że ustawowe okresy wypowiedzenia mają charakter okresów minimalnych, z tym że w granicach wyznaczonych w art. 18 k.p. dopuszczalna jest również ich zmiana nie tylko przez skrócenie, ale i poprzez wydłużenie.

Zależnie od stażu pracy

Okresy wypowiedzenia umów są uregulowane w sposób zróżnicowany dla poszczególnych rodzajów umów o pracę. W praktyce największe znaczenie ma wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony. Są one unormowane w art. 36 § 1 k.p.

> Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony/nieokreślony

Firmowy staż pracy

Okres wypowiedzenia

krótszy niż 6 miesięcy

2 tygodnie

co najmniej 6 miesięcy

miesiąc

co najmniej 3 lata

3 miesiące

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony jest więc powiązana z zakładowym stażem pracy. Przy czym przy ustalaniu okresu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11409

Wydanie: 11409

Spis treści
Zamów abonament