Prace w toku w gęstym mroku
Janusz Jankowiak W Ministerstwie Finansów trwają intensywne prace nad projektem przyszłorocznego budżetu. Zapewne muszą być nerwowe, czemu trudno się dziwić.
Rząd utrzymał co prawda podstawowe założenia makroekonomiczne na rok 2020 zaczerpnięte z Aktualizacji Programu Konwergencji 2019–2022 (APK) i zostało to publicznie ogłoszone. Jednak od publikacji APK, czyli od kwietnia, uległo dezaktualizacji sporo pozycji po stronie wydatków i dochodów, które pozwoliły wcześniej z niemałym trudem złożyć i przedstawić krajowej opinii publicznej, analitykom i Komisji Europejskiej (KE) obligatoryjny wieloletni plan finansowy.
Przy niektórych zaś pozycjach postawiono spore znaki zapytania. I decyzja co do wdrożenia lub pominięcia tych rozwiązań w projekcie przyszłorocznego budżetu nie leży w gestii Ministerstwa Finansów, które zarówno przed zmianą na stanowisku ministra, jak i po niej, było tu tylko wykonawcą „woli politycznej". Wyrazy współczucia.
Kłopot także dla firm
Dla nas jednak dezaktualizacja sporej części Aktualizacji Programu Konwergencji w ciągu ledwo kilku tygodni, zmiany wielu ważnych rozwiązań decydujących o dochodach i wydatkach państwa, ale również o kosztach w przedsiębiorstwach na kilka miesięcy przed nowym rokiem budżetowym, to też poważny problem. Znacząco zwiększa się bowiem niepewność nie tylko co do stabilności finansów publicznych, ale także rynkowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Przy proponowanych założeniach makro, nawet bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta