Wiatrak z wyższą daniną w zgodzie z prawem UE
Unia Europejska przewiduje system preferencji dla producentów zielonej energii, ale to nie oznacza, że państwo członkowskie musi ich udzielać.
Wydawało się, że w sprawie opodatkowania wiatraków w 2017 r. powiedziano już wszystko. Tymczasem spór doczekał się ostatniej unijnej odsłony. We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nowelizacja, po której podatek od nieruchomości od farm wiatrowych na rok poszybował w górę, nie naruszała prawa unijnego.
Krótka historia sporu
O opodatkowaniu wiatraków zrobiło się głośno na początku 2017 r. Zaczęły się pojawiać opinie, że nowelizacja przepisów o inwestycjach w elektrownie wiatrowe wprowadzająca też zmiany w prawie budowlanym może oznaczać rewolucję w opodatkowaniu wiatraków. Firmy inwestujące w ten sektor zielonej energii zaczęły występować o interpretacje i tak powoli zaczął się ziszczać czarny scenariusz. Część samorządów potwierdzała, że wskutek zmian, choć nie miały one wprost charakteru podatkowego, zmienił się zakres opodatkowania elektrowni wiatrowych.
I o ile bowiem do końca 2016 r. nie było wątpliwości, że opodatkowaniem podatkiem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta