Za dodatkową pracę – wolne
Szczególne regulacje dotyczące czasu pracy referendarzy.
Referendarze sądowi są grupą orzeczników, których liczba i kompetencje systematycznie wzrastają. Dlatego warto zwrócić uwagę na szczególne regulacje dotyczące ich czasu pracy, które nierzadko budzą kontrowersje.
Według art. 2 § 2 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych zadania ochrony prawnej, inne niż wymiar sprawiedliwości, wykonują w sądach referendarze i starsi referendarze sądowi. W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost liczby oraz rozszerzenie ich uprawnień. Według obecnego brzmienia art. 11 § 2a ww. ustawy – przewodniczącym wydziału ksiąg wieczystych, wydziału gospodarczego do spraw rejestru zastawów oraz wydziału gospodarczego do spraw Krajowego Rejestru Sądowego jest referendarz sądowy. Zatem obecnie (z wyjątkami wynikającymi z art. 12 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw) tylko referendarze mogą pełnić funkcję przewodniczących ww. wydziałów. Ponadto liczba referendarzy istotnie wzrosła w związku z koniecznością realizacji przepisów ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. W praktyce referendarze pracują obecnie w każdym sądzie rejonowym, a niekiedy także w sądach okręgowych.
Równoważny lub zadaniowy
Referendarze sądowi są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta