Sygnał ze szkoły uruchamia sąd
Prawie 80 proc. sprawozdań opiekunów prawnych zawierało jedynie ogólnikowe informacje o podopiecznych. To wina złych formularzy – wynika z raportu o pieczy zastępczej.
Każdego roku ponad 27 tys. dzieci i młodzieży zamiast do rodziców trafia do opiekunów. Ich poczynaniom przyglądają się sądy opiekuńcze w ramach nadzoru. Działanie pieczy zastępczej zbadał też Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Wyniki jego raportu nie napawają optymizmem. Informacje od opiekunów dla sądów są powierzchowne, a wydatki nie znajdują potwierdzenia w rachunkach.
Dorosły musi być
Każde dziecko, które nie jest pełnoletnie i nie pozostaje pod władzą rodzicielską, musi mieć prawnego opiekuna. Jego wyznaczeniem zajmuje się sąd rodzinny. Kiedy tak się dzieje? Gdy np. rodzice są nieznani, małoletni jest pełnym sierotą albo oboje rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub sąd im ją zawiesił. Jeżeli dziecko ma choć jednego rodzica z władzą rodzicielską, opieka nie jest ustanawiana. Ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta