Ujawnienie środka trwałego
Tematyka ujawnienia środka trwałego w ewidencji, choć nie jest nowym zagadnieniem w dziedzinie samej księgowości, przepisach prawa bilansowego czy podatkowego budzi czasem pewne wątpliwości.
Najczęstszym przykładem ujawnienia, jest to, które ma miejsce w toku przeprowadzanej inwentaryzacji środków trwałych. Może się okazać, że podatnik, dokonując spisu z natury, wykazał w nim środek trwały, który nie był wcześniej wprowadzony do rejestru środków trwałych. Innymi słowy – nie było po nim ,,śladu" w księgach.
Ujawnienie środka w ewidencji
Przedsiębiorca zostaje wówczas zobligowany do wprowadzenia takiego środka do ewidencji, a tym samym, do jego ujawnienia. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że dany środek musiał być wcześniej wykorzystywany w działalności czyli musiał służyć zaspokajaniu określonych potrzeb w przedsiębiorstwie.
Jak bowiem wskazuje przepis art. 16 d. ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 865, dalej: ustawa o CIT) – składniki majątku (...) wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Co za tym idzie, aby móc w ogóle mówić o ujawnieniu, w pierwszej kolejności musi nastąpić użytkowanie składnika majątku, a dopiero później...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta