Nadmiar regulacji prawnych?
Przepisów antyterrorystycznych jest dosyć. Trzeba je tylko umiejętnie stosować.
Instytucja przeszukania, w latach 20. ubiegłego wieku znana jako rewizja, jest jedną z najstarszych czynności wykorzystywanych przez organy ścigania do ujawnienia dowodów przestępstwa lub ujęcia ukrywających się osób. Niewątpliwie też głęboko wkracza w prawa podstawowe gwarantowane przez konstytucję oraz akty prawa międzynarodowego. Z tych względów jest to najbardziej szczegółowo unormowana czynność procesowo-kryminalistyczna (nawet kluczowa czynność postępowania przygotowawczego, jaką są oględziny, nie doczekała się tak drobiazgowej regulacji).
Dwojaki charakter przeszukania wynika z faktu, że jego zręby prawne zawarte zostały w kodeksie postępowania karnego, a taktykę i środki techniczne wypracowała kryminalistyka. Podstawy prawne przeszukania oraz tryb jego przeprowadzania zakodowane zostały w przepisach k.p.k.
Gdy zagraża terroryzm
2 lipca 2016 r. w polskiej przestrzeni prawnej na mocy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych pojawiła się nowa szczególna podstawa przeszukania, która wpisuje się w działania zmierzające do podniesienia efektywności polskiego systemu antyterrorystycznego. Na podstawie art. 25 tej ustawy w razie podejrzenia lub usiłowania popełnienia albo przygotowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, w celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzewanej, a także w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta