Płatnik musi starannie sprawdzić czy spełnione są warunki do zwolnienia z WHT
Żeby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku u źródła przy wypłacie dywidendy trzeba przeprowadzić pełną weryfikację warunków umożliwiających skorzystanie z tego zwolnienia, zachowując przy tym należytą staranność.
W sprawie, którą zajmował się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: KIS) spółka planuje wypłacić dywidendę na rzecz swojego akcjonariusza przekraczającą 2 mln zł. To oznacza, że od 1 lipca 2019 r. musi pobrać zryczałtowany podatek dochodowy (podatek u źródła) w wysokości 19 proc. od nadwyżki ponad te 2 mln zł.
Warto tu dodać, że w sprawie będącej przedmiotem interpretacji mamy do czynienia ze spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, posiadającą miejsce faktycznego zarządu w Polsce. Właścicielem akcji spółki jest spółka L Ltd. z siedzibą i miejscem faktycznego zarządu na Cyprze. Spółka cypryjska jest rezydentem podatkowym w kraju siedziby, co potwierdza od kilku lat przedstawiając certyfikat rezydencji. Spółka cypryjska składa również spółce (w Polsce) rokrocznie oświadczenie, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, w kraju rezydencji. Akcjonariusz posiada w sposób bezpośredni 100 proc. akcji spółki. Tym samym akcjonariusz posiada bezsporny tytuł prawny do otrzymania dywidendy od spółki dla własnej korzyści i nie jest zobowiązany do bezpośredniego przekazania całości lub części należnej mu dywidendy innemu podmiotowi.
Czy zatem w takim przypadku podatek u źródła od wypłaconej dywidendy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta