Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność spółki dzielonej jest możliwa

17 lipca 2019 | Rachunkowość | Justyna Świnka, 
Marcin Wnukowski

Ustawodawca, dostrzegając realnie istniejący problem oraz towarzyszącą mu lukę prawną prowadzącą do znacznego osłabienia ochrony wierzycieli spółki dzielonej, wyszedł temu naprzeciw, wprowadzając przedmiotową zmianę obowiązujących dotychczas regulacji prawnych.

Od 1 marca 2019 r. na podstawie znowelizowanego artykułu 546 §1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), istnieje możliwość przypisania odpowiedzialności solidarnej nie tylko spółkom przejmującym lub nowo zawiązanym, ale również spółce dzielonej. Stanowi to niewątpliwie doniosły krok w zapewnieniu dostatecznej ochrony wierzycieli spółki dzielonej, którzy do tej pory byli pozbawieni skutecznej kontroli w stosunku do przesunięć majątkowych w ramach podziału przez wydzielenie, tracąc poczucie bezpieczeństwa obrotu, co powodowało pogorszenie ich sytuacji.

Przesłanką dla nowego brzmienia przedmiotowego przepisu była, zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, potrzeba zagwarantowania ochrony praw wierzycieli spółki dzielonej. Artykuł 546 k.s.h. w brzmieniu obowiązującym przed 1 marca 2019 r. nie przewidywał w sposób wyraźny odpowiedzialności spółki dzielonej za zobowiązania spółek przejmujących. Stwarzało to możliwość nadużycia polegającego na przeniesieniu przez spółkę dzieloną pasywów (długów) do podmiotów mniej wypłacalnych, przy jednoczesnym pozostawianiu aktywów w spółce dzielonej.

W sytuacji braku wyraźnej odpowiedzialności solidarnej spółki dzielonej za długi przeniesione na spółki przejmujące mogło to prowadzić do powstawania tzw. centrów zysków i strat, i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11408

Wydanie: 11408

Spis treści
Zamów abonament