Nowy model działalności
Prosta spółka akcyjna to nowoczesna i elastyczna forma prowadzenia firmy, mająca przede wszystkim ułatwić startupom pozyskiwanie kapitału Jedną z jej istotnych cech stanowi brak kapitału zakładowego, w miejsce którego wprowadzono tzw. kapitał akcyjny z wkładem o wartości co najmniej 1 złotego.
Od 1 marca 2020 r. w Kodeksie spółek handlowych pojawi się nowy rodzaj spółki kapitałowej – prosta spółka akcyjna (dalej: PSA). Zmiana w tym zakresie została wprowadzona ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
PSA będzie odrębnym trzecim typem spółki kapitałowej, łączącym cechy spółki osobowej ze spółką kapitałową. Jej cechę wspólną ze spółkami osobowymi stanowi przede wszystkim możliwość wnoszenia wkładu w postaci pracy lub usług. Ze spółkami kapitałowymi, a zwłaszcza spółką akcyjną, łączy ją natomiast mechanizm pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji.
Może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym (jedynym odstępstwem od tej reguły jest brak możliwości zawiązania PSA tylko przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).
Brak kapitału zakładowego i zastąpienie go tzw. kapitałem akcyjnym powoduje, że akcje PSA nie posiadają wartości nominalnej (są akcjami „beznominałowymi"), nie stanowią części kapitału akcyjnego i są niepodzielne.
Skutkiem zniesienia kapitału zakładowego jest wprowadzenie zakazu dokonywania wypłat (świadczeń) na rzecz akcjonariuszy, które zagrażałyby wypłacalności spółki oraz innych instrumentów wzmacniających pozycję wierzycieli PSA....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta