Bonusy dla pracowników
Wydatek poniesiony na zakup karty multisport może zostać uznany za koszt po stronie przedsiębiorcy, a jednocześnie stanowić przychód ze stosunku pracy dla pracownika. Ważne jest źródło jego finansowania oraz limit uprawniający pracownika do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania. Małgorzata Lewandowska
Karta multisport to obecnie jedno z głównych świadczeń socjalnych przyznawanych pracownikom. Wydanie takiej karty powoduje powstanie określonych obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie zawsze to koszt pracodawcy
Kosztem uzyskania przychodu jest wydatek, który ma na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów i nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT czyli w katalogu kosztów, które bezwzględnie zostały wyłączone z kosztów podatkowych. Dodatkowo, wydatek dla przedsiębiorcy nie może mieć znamion wydatku o charakterze prywatnym.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT, kosztem podatkowym nie są wydatki poniesione przez pracodawców na działalność socjalną o której mowa w przepisach ozakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs). Oznacza to, że wydatek poniesiony na zakup karty multisport może zostać ujęty w kosztach podatkowych jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki:
1) musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością,
2) karta multisport nie może zostać zakupiona dla przedsiębiorcy tylko dla pracowników,
3) wydatek nie może zostać zostać sfinansowany ze środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta