Kradzież towaru w ramach dostawy eksportowej lub wewnątrzwspólnotowej
Poszkodowany przedsiębiorca, który poniósł stratę, jest zainteresowany tym, aby od utraconego składnika majątku nie płacić podatków. Musi również zdarzenie takie odpowiednio zapisać w księgach.
Przestępstwa w postaci kradzieży towarów, dokonane na szkodę przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, niestety się zdarzają. Kradzież towarów spotykana jest zwłaszcza w obrocie z podmiotami zagranicznymi, które znacznie trudniej zweryfikować niż podmioty krajowe.
Fałszywy kontrahent
W przypadku dostaw towarów realizowanych na rzecz zagranicznych nabywców (eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów; dalej: WDT) często bywa, że pod przedstawicieli zagranicznej firmy faktycznie działającej na rynku danych dóbr podszywają się osoby, których zamiarem jest kradzież towarów. W tym celu osoby te korzystają, m.in. z fałszywych stron internetowych, imitujących strony firmy, pod którą się podszywają, wykorzystują dane osobowe faktycznych pracowników istniejącej firmy, itd. W ten sposób sam przebieg transakcji sprzedaży, związany z zamówieniem towarów, ich późniejszym wydaniem i udokumentowaniem fakturą, nie budzi zastrzeżeń, gdyż nie odbiega on od standardów a pierwszym sygnałem, który świadczy o przestępstwie jest brak zapłaty oraz utrata kontaktu z osobami, które do tej pory uczestniczyły w tran- sakcji.
Wydanie towarów podmiotowi, który podszywał się pod inną firmę i wcale nie chciał dokonać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta