Realizacja umowy po terminie
Przedsiębiorca przekraczający czas wykonania zlecenia musi liczyć się z faktem, że kwoty wydanej zapłatę kary z tego tytułu nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Marcin Szymankiewicz
- Za przekroczeniem o 42 dni terminu dostawy towarów (meble biurowe) do klienta, przedsiębiorca zostały obciążona karą umowną z przysługującego jej wynagrodzenia w wysokości 7852 zł. Otrzymał on pismo odnośnie do naliczonej kary oraz notę księgową na tę sumę. Umowa dotyczyła dostawy mebli biurowych wraz z montażem. Klient zakwestionował jedynie termin, dostarczony towar nie zawierał żadnych wad. Czy naliczona kara będzie dla przedsiębiorcy kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik?
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Co oznacza, że aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
- wydatek został poniesiony przez podatnika,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- jest definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta