Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie budować pytania prejudycjalne

16 października 2019 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu
źródło: materiały prasowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu

Rzeczą sądu krajowego jest wyciągnięcie wniosków z odpowiedzi TSUE na przedstawiony problem.

Odesłanie prejudycjalne sądu krajowego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak rzadko który środek zapewnia jednolitą wykładnię prawa wspólnotowego. Brak łączności tych dwóch podmiotów utrudnia, a wręcz prowadzi do braku pewności stosowania prawa UE w obrębie poszczególnych państw członkowskich.

To nie takie proste

Pytanie prejudycjalne jest kluczem pozwalającym sądom krajowym zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wykładnię lub ważność przepisów UE (art. 267 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Wydawałoby się więc, że bardzo prosto je zadać. Niestety, nic bardziej mylnego. Z własnej praktyki mogę śmiało napisać, że dla mnie największym problemem było ustalenie, że w prowadzonej sprawie zastosowanie miała kwestia interpretacji prawa UE bądź ustalenia ważności przepisów. A zatem w pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy w rozpoznawanej sprawie znajduje zastosowanie konkretny przepis prawa UE, którego prawidłowa wykładnia pomoże znaleźć właściwe dla prowadzonej sprawy rozwiązanie. Ma to miejsce wtedy, gdy w sprawie pojawia się zagadnienie, które prowadzi do „konfliktu" między prawem krajowym a normą unijną, czyli kiedy interpretacja przepisu krajowego i wspólnotowego prowadzi do rozbieżnych wniosków.

Najważniejszym zadaniem sądu krajowego przy konstrukcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11485

Wydanie: 11485

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament