Firma może od razu rozliczyć koszty zakupu sprzętu
Podatkowo poszczególne elementy rusztowań i szalunków, które są kupowane osobno i każdorazowo wypożyczane w indywidualnych konfiguracjach to nie komplet.
Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o CIT. A konkretnie chodziło o to czy można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów lub uznać za środki trwałe niepodlegające amortyzacji elementy rusztowań i szalunków o wartości jednostkowej poniżej 3500 zł.
We wniosku o interpretację z 2016 r. spółka wyjaśniła, że świadczy usługi związane z wynajmem wyposażenia budowlanego, w tym rusztowań i szalunków budowlanych. Firma podkreśliła, że od dostawców kupuje nie całe komplety, ale poszczególne elementy rusztowań i szalunków, których wartość wynosi z reguły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i tylko w wyjątkowych przypadkach przekracza 3500 złotych. Całkowita wartość nabywanego jednorazowo wyposażenia (jako suma poszczególnych elementów) wynosi z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Z wniosku wynikało też, że spółka przyjmując wyposażenie do magazynu dzierżaw, dzieli przyjęcie sprzętu na poszczególne, pojedyncze elementy rusztowań i szalunków. Swoim klientom wydzierżawia zaś za umówiony łączny czynsz określoną ilość pojedynczych elementów w dowolnych, oczekiwanych przez nich ilościach i konfiguracjach pozwalających osiągnąć oczekiwaną konstrukcję rusztowań. Spółka podkreśliła, że nie wydzierżawia rusztowania jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta