Nowy efektywny porządek
Czy „samoprzesłuchanie" przyspieszy sprawy cywilne?
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego staje się faktem. Już niedługo (od 7 listopada 2019 r.) wejdzie w życie druga transza zmienionych przepisów. Zmiany zaaprobowane przez ustawodawcę mają znacznie poprawić i przyspieszyć rozpoznawanie sporów cywilnych.
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest możliwość składania przez świadków zeznań w formie pisemnej i przesłanie ich sądowi, co ma zastąpić osobiste stawiennictwo. Powszechnie bowiem wiadomo, że absencja świadków jest jednym z powodów odwoływania rozpraw, a tym samym przeciągania się procesów.
Z ustawodawcą się nie dyskutuje
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2019 r. pod pozycją 1469, przewiduje około 300 zmian różnych przepisów, co nie w pełni oddaje skalę trudności. Wiele zmian ma bowiem charakter systemowy, kwestionuje dotychczasowe zasady lub zwyczaje (a może tylko przyzwyczajenia) prawnicze.
Władza ustawodawcza ustami swoich przedstawicieli wielokrotnie i negatywie odnosiła się do dorobku doktryny i orzecznictwa oraz utrwalonych zwyczajów – widząc w nich przyczyny zapaści sądów i deficytu sprawiedliwości. Nowe przepisy stanowią więc władczą odpowiedź, mają wymusić zmianę dotychczasowej logiki i zasad postępowania oraz zastąpić je lepszym, bo bardziej efektywnym porządkiem.
Taką z pozoru drobną zmianą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta