Z kulturą na sali rozpraw nie jest najgorzej
Sporym problemem pozostaje niepunktualność w wywoływaniu spraw z wokandy.
Fundacja Court Watch Polska przedstawiła właśnie raport podsumowujący Obywatelski Monitoring Sądów 2019. Najnowsza edycja trwała od 17 lipca 2018 r. do 15 lipca 2019 r. Przez ten czas 376 wolontariuszy fundacji wizytowało posiedzenia sądowe 3985 razy. Obserwacje pochodzą ze 131 sądów w całej Polsce. Z sądów rejonowych pochodzi 71 proc. Z okręgowych – co czwarta. Apelacyjne – 2 proc. obserwacji. W porównaniu z edycją z 2018 r. odnotowano wzrost odsetka rozpraw, których wywołanie było dobrze słyszalne (z 96 do 98 proc.).
W 98 proc. obserwowanych rozpraw strony mogły się swobodnie wypowiedzieć i liczyć na uwagę sądu. Sędzia pouczał uczestników o przysługujących im prawach podczas 96 proc. rozpraw. W 7 proc. obserwacji odnotowano problemy ze słyszalnością wypowiedzi sądu, stron lub świadków, zaś w 2 proc. wolontariusze mieli zastrzeżenia do sposobu protokołowania rozprawy.
41 proc. wszystkich obserwacji, w których odnotowano, że rozprawa ostatecznie nie doszła do skutku, stanowiły te, o których odroczeniu lub odwołaniu poinformowano za pomocą wokandy. W 31 rozprawa została odroczona przez sąd po wywołaniu i wejściu zainteresowanych na salę.
W aktualnej edycji opóźnienia odnotowano w 54 proc. wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta