Uprawnienia urzędników skarbowych
Pracownicy aparatu skarbowego dysponują szeregiem możliwości w zakresie weryfikowania sposobu, w jaki podatnik realizuje ciążące na nim obowiązki podatkowe.
Istota merytoryczna kontroli skarbowej sprowadza się do zweryfikowania rzetelności zadeklarowanej podstawy opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i regulowania podatków, ujawnienie nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej w tym wykrycie zatajonych dochodów (nieujawnione źródła), kontrolę celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu państwa środkami państwowych jednostek budżetowych i państwowych jednostek gospodarki pozabudżetowej oraz środkami państwowych funduszy celowych. Działania organów podatkowych służą ochronie interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym do przeprowadzenia kontroli z urzędu zobligowany jest organ pierwszej instancji dedykowany pod kątem właściwości miejscowej dla danego podmiotu oraz adekwatny co do rozliczenia konkretnego podatku, tj.:
∑ naczelnik urzędu skarbowego w kwestii podatku CIT, PIT, VAT, PCC, podatku od gier, od spadków i darowizn, tonażowego,
∑ naczelnik urzędu celnego skarbowego w zakresie podatku VAT, akcyzy oraz od wydobycia niektórych kopalin,
∑ wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa odnośnie podatków lokalnych, tj.: podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych,
∑ Szef Krajowej Administracji Skarbowej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta