Wola pacjenta czy zdrowie chorego?
Przymusowe leczenie osób pozbawionych wolności budzi wątpliwości prawne, etyczne i moralne.
Polskie prawo zapewnia prawną ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Jej źródeł należy w przede wszystkim poszukiwać w zapisach ustawy zasadniczej. Jej art. 38 gwarantuje prawną ochronę życia, a art. 68 ust. 1 prawo do ochrony zdrowia. Konstytucyjne gwarancje przekładają się na konkretne obowiązki określone w ustawach zwykłych, które nie tylko zakazują pozbawienia życia lub zdrowia drugiego człowieka, ale również nakładają obowiązek jego ratowania w sytuacjach zagrożenia. Wskazane obowiązki ciążą również na lekarzach, jednakże w sposób szczególny, gdyż istotą ich zawodu jest ratowanie życia pacjenta, ochrona jego zdrowia oraz przynoszenie mu ulgi w cierpieniach – art. 2 kodeksu etyki lekarskiej.
Nie dziwi zatem, że ustawa z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty precyzuje względem nich ten powszechny nakaz ratowania życia i zdrowia ludzkiego – wskazując, jak lekarz winien go wypełniać w swojej codziennej praktyce medycznej. W rozdziale 5 ustawy statuującym zasady wykonywania zawodu lekarza ustawodawca na pierwszym miejscu wprowadził szczególną regulację prawną (art. 30), zgodnie z którą lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Łatwo można zauważyć, że obowiązkowi temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta