Pracownik może odmówić zabicia karpia
Nawet osoba, która została zatrudniona na dziale rybnym, może odmówić pracy przy sprzedaży żywych karpi. Nie wolno jej za to w żaden sposób ukarać.
Wszyscy rozpoczynają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, w tym producenci i sprzedawcy. Jak sprawić, aby nasze przyzwyczajenia nie były okupione cierpieniem zwierząt, nie doprowadziły do mało świątecznej atmosfery w pracy czy wręcz dyskryminacji pracowników?
Klient ma swobodę wyboru etycznych sprzedawców. O przestrzeganie zasad etyki i humanitaryzmu w zakresie sprzedaży ryb od lat apeluje m.in. Fundacja Gaja w ramach kampanii społecznej "Nie kupuj żywych karpi". Ale czy również pracownik sklepu, w którym sprzedawane są ryby, może powołać się na swoje przekonania etyczne i odmówić zabicia karpia?
Prawo pracy w tej sytuacji jest jednoznaczne – pracownik może odmówić zabicia karpia, a pracodawca nie może zmusić go do wykonania takiego polecenia ani wyciągnąć negatywnych konsekwencji w znaczeniu dyscyplinarnym.
Czy wolno natomiast rozstać się z pracownikiem za wypowiedzeniem twierdząc, że nie jest on w stanie wykonywać swoich obowiązków? To już odrębne zagadnienie prawne.
Pierwszy przypadek
Zgodnie z informacjami prasowymi z 2017 r. pracownik jednej z największych sieci handlowych powołał się na „klauzulę sumienia" i odmówił zabicia karpia. Wydał klientce żywą rybę w plastikowej torbie, niestety bez wody.
Z pewnością nie była to pierwsza taka sytuacja w Polsce, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta