Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kumulacja kosztów dla żywności

12 grudnia 2019 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska
źródło: Rzeczpospolita

Wzrosną koszty energii i wody, płaca minimalna, akcyza na alkohol 
i papierosy. Swoje dołoży susza. Sklepy już widzą symptomy nadchodzących podwyżek cen produktów.

 

Nastroje na rynku spożywczym są minorowe. W przyszłym roku mogą skumulować się czynniki podwyższające koszt produkcji żywności i działalności producentów.

Na pewno firmy czekają nowe taryfy na prąd, wzrośnie płaca minimalna, jak również opłaty za wodę. Rząd przygotował też przykrą niespodziankę: 10-procentowy (zamiast zapowiadanych 3 proc.) wzrost akcyzy na alkohol i papierosy. Na cenach warzyw mocno odbije się kolejny sezon suszy. Rozszerza się epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF), która może zatrząść rynkiem mięsa. Wpływ na europejski rynek żywności będzie miał brexit, choć nikt nie jest w stanie dziś wskazać, jakie będą warunki rozwodu Londynu z Brukselą. Wreszcie, narasta dyskusja o wprowadzeniu ewentualnego podatku od cukru. Doprowadziłoby to do wzrostu cen m.in. słodkich napojów.

Biznes już wie

Choć większość zmian wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku, to producenci już dziś muszą je uwzględniać, wyznaczając ceny za swoje produkty. Dlatego najwyraźniej podwyżki widzą więc – już dziś – sieci handlowe. – Wzrost kosztów energii musi mieć wpływ na ceny żywności, to nie jest teoria, mamy na to dowody w postaci cenników od producentów żywności na 2020 r., które już do nas spływają – mówi Wojciech Kruszewski, prezes Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. Do sieci przychodzą cenniki z artykułami spożywczymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11532

Wydanie: 11532

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament