Kumulacja kosztów dla żywności
Wzrosną koszty energii i wody, płaca minimalna, akcyza na alkohol i papierosy. Swoje dołoży susza. Sklepy już widzą symptomy nadchodzących podwyżek cen produktów.
Nastroje na rynku spożywczym są minorowe. W przyszłym roku mogą skumulować się czynniki podwyższające koszt produkcji żywności i działalności producentów.
Na pewno firmy czekają nowe taryfy na prąd, wzrośnie płaca minimalna, jak również opłaty za wodę. Rząd przygotował też przykrą niespodziankę: 10-procentowy (zamiast zapowiadanych 3 proc.) wzrost akcyzy na alkohol i papierosy. Na cenach warzyw mocno odbije się kolejny sezon suszy. Rozszerza się epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF), która może zatrząść rynkiem mięsa. Wpływ na europejski rynek żywności będzie miał brexit, choć nikt nie jest w stanie dziś wskazać, jakie będą warunki rozwodu Londynu z Brukselą. Wreszcie, narasta dyskusja o wprowadzeniu ewentualnego podatku od cukru. Doprowadziłoby to do wzrostu cen m.in. słodkich napojów.
Biznes już wie
Choć większość zmian wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku, to producenci już dziś muszą je uwzględniać, wyznaczając ceny za swoje produkty. Dlatego najwyraźniej podwyżki widzą więc – już dziś – sieci handlowe. – Wzrost kosztów energii musi mieć wpływ na ceny żywności, to nie jest teoria, mamy na to dowody w postaci cenników od producentów żywności na 2020 r., które już do nas spływają – mówi Wojciech Kruszewski, prezes Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. Do sieci przychodzą cenniki z artykułami spożywczymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta