W poszukiwaniu recepty na uzdrowienie rynku
Zwolennicy wspólnego audytu wskazują na lepszą jakość badania i rozwiązanie problemów ze znalezieniem audytora przez duże podmioty. Padają też jednak pytania o koszty i odpowiedzialność w takim modelu.
Audytorzy działający w Polsce narzekają na rosnące koszty, coraz większą odpowiedzialność, wysokie kary i brak chętnych do zawodu. Z kolei przedsiębiorstwa narzekają na coraz wyższe ceny za badanie sprawozdań i na to, że niekiedy w ogóle nie są w stanie znaleźć biegłego rewidenta, który spełniałby zaostrzone w ostatnich latach wymagania. W tle mamy zaś liczne skandale finansowe, które rodzą pytanie o jakość przeprowadzanego audytu.
Zdaniem niektórych przedstawicieli rynku sytuację mogłoby poprawić upowszechnienie badania wspólnego. – Takie rozwiązanie funkcjonuje w różnych krajach, a w innych rekomendowane jest do wdrożenia – mówi Monika Kaczorek, wiceprezes Mazars Audyt. Dodaje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta