Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paszporty na wagę życia

12 grudnia 2019 | Kraj | Marek Kozubal
Polscy dyplomaci pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia (w środku) mogli zorganizować fałszywe dokumenty nawet dla 10 tys. osób
źródło: NAC
Polscy dyplomaci pod przewodnictwem Aleksandra Ładosia (w środku) mogli zorganizować fałszywe dokumenty nawet dla 10 tys. osób

Ustalono listę 3262 żydów, którym podczas wojny pomogła tzw. grupa Ładosia.

W latach 1941–1943 Aleksander Ładoś, poseł RP w Bernie, wraz z kilkoma współpracownikami stworzył grupę, która dostarczała Żydom fałszywe dokumenty, dzięki którym wielu z nich uniknęło śmierci. Do ilu osób trafiły? Nie wiadomo. W czwartek w Instytucie Pileckiego w Warszawie zostanie jednak zaprezentowana publikacja, w której zamieszczono ponad trzy tysiące nazwisk. To efekt dwuletniej pracy zespołu naukowców, którzy starali się odtworzyć zakres działania tzw. grupy Ładosia i skompletować listę osób, które mogły wejść w posiadanie paszportów.

Weryfikacją danych oprócz pracowników Instytutu Pileckiego zajmowali się pracownicy IPN, archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nielegalny zakup

Działalność grupy Ładosia została...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11532

Wydanie: 11532

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament