Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiceprezes może być pracownikiem

12 grudnia 2019 | Kadry i Płace | Łukasz Chruściel

Co do zasady nie można negować legalności pracowniczego zatrudniania wspólników wieloosobowych lub wielopodmiotowych spółek z o.o. na stanowiskach członków zarządu, ponieważ pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładami pracy mogą korzystać z pracowniczego statusu kierowniczego.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2018 r. (III UK 193/17).

Ubezpieczona – prezes zarządu – była jednym z trzech wspólników spółki posiadającym ok. 20 proc. udziałów. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o utworzeniu nowego stanowiska – dyrektora generalnego, który miał odpowiadać za ekspansję firmy. Funkcję dyrektora generalnego objęła dotychczasowa prezes zarządu, rezygnując z prezesostwa i obejmując funkcję zastępcy prezesa. Spółka zawarła z nią umowę o pracę na stanowisku dyrektora generalnego z wynagrodzeniem 50 000 zł. Podpisując umowę kobieta była w czwartym miesiącu ciąży. Firma zgłosiła ją do pracowniczych ubezpieczeń społecznych z podstawą wymiaru składek w wysokości 50 000 zł. Po ok. dwóch miesiącach wykonywania obowiązków stała się niezdolna do pracy, początkowo w związku z chorobą, a następnie przebywała na urlopie macierzyńskim. W sumie za okres ponad sześciu miesięcy ZUS wypłacił jej ponad 304 000 zł świadczeń.

Po jakimś czasie ZUS uznał, że umowa o pracę była sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, ponieważ jej celem było umożliwienie osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści z systemu ubezpieczeń społecznych. Nakazał zwrot wypłaconych świadczeń....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11532

Wydanie: 11532

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament