Zmiana warunków pracy cudzoziemca nie zawsze jest możliwa
Pracodawca może obniżyć pensję lub wymiar etatu określony w zezwoleniu na pobyt i pracę cudzoziemca tylko za zgodą wojewody. Warunków określonych w zezwoleniu na pracę nie wolno natomiast zmieniać, poza dwoma wyjątkami. Ewelina Grajner adwokat, Kancelaria Adwokacka Anny Groyeckiej-Kurdybelskiej z Katowic www: www.adwokatagk.pl
Zdobyliśmy długo wyczekiwane zezwolenie typu A na pracę cudzoziemca. Względnie cudzoziemiec otrzymał decyzję o zezwoleniu na pobyt i pracę w naszej firmie. I co dalej? Co na podstawie uzyskanych decyzji wolno, a czego nie?
Przypomnę, że zezwolenie na pracę jest wydawane dla jednego podmiotu powierzającego pracę. Zatem każdy pracodawca musi o tego rodzaju zezwolenie wystąpić odrębnie. Z kolei o zezwolenie na pobyt i pracę występuje cudzoziemiec. To zezwolenie może być więc wydane jednocześnie w odniesieniu do kilku podmiotów powierzających pracę. W tej sytuacji wszystkie warunki pracy zostaną określone w decyzji odrębnie w stosunku do każdego podmiotu powierzającego pracę.
Wspomnieć należy również o pewnej sytuacji nietypowej, z którą pracodawcy także mogą się zetknąć – mianowicie o zezwoleniu na pobyt i pracę, w którym w ogóle nie są wskazane warunki pracy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy cudzoziemiec na podstawie przepisów szczególnych znalazł się w gronie szczęśliwców zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. nauczyciel języka obcego w szkole podstawowej, absolwent polskiej szkoły ponadgimnazjalnej, absolwent stacjonarnych studiów wyższych na polskiej uczelni), a celem jego pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy. W decyzji wskazany jest okres jej ważności oraz informacja, że cudzoziemiec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta