Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postanowienie statutu SKOK i strata bilansowa nie wystarczą

15 stycznia 2020 | Orzecznictwo | Bartosz Sierakowski

Wobec narastających sporów i rozbieżnych rozstrzygnięć sądowych konieczna okazała się uchwała Sądu Najwyższego, która rozstrzygnęła o konieczności powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie kasy oszędnościowo-kredytowej, aby doszło do podwyższonej odpowiedzialności członków kasy.

 

Ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych stanowi, że odpowiedzialność członków kasy za straty w niej powstałe może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów. I na tym przepis się kończy. Zatem podwyższona odpowiedzialność członków kasy została uzależniona od spełnienia dwóch warunków:

– zamieszczenia wprowadzającego ją postanowienia w statucie kasy oraz

– odnotowania przez kasę straty bilansowej.

Jednakże SKOK-i są – o czym wprost stanowi ustawa – spółdzielniami i w zakresie nieuregulowanym swoiście należy stosować do nich przepisy prawa spółdzielczego. W nim zaś przyjęto, że określanie sposobu pokrycia straty bilansowej spółdzielni należy do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia.

Czy uchwała walnego zgromadzenia SKOK-u jest wobec tego trzecim koniecznym elementem do powstania podwyższonej odpowiedzialności członków SKOK-u za stratę bilansową?

Rozbieżności w rozstrzygnięciach

W ostatnim czasie sądom w całej Polsce przyszło się mierzyć z wytaczanymi przez syndyków sprawami o pociągnięcie członków SKOK-ów do podwyższonej odpowiedzialności. Rozstrzygając o zasadności powództwa sądy musiały odpowiedzieć najpierw na postawione wyżej pytanie. Tak oto wykształciły się dwie przeciwstawne linie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11557

Wydanie: 11557

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament