Mieszkanie jest przychodem pracownika oddelegowanego
NSA nieoczekiwanie orzekł, że z samego faktu zamieszkiwania poza stałym miejscem pobytu nie wynika, że pracownik używa lokalu, w którym został zakwaterowany, w celach służbowych. Tym samym pracownicy uzyskują w ten sposób przysporzenie majątkowe.
Już od dawna kwestia nałożenia podatku PIT na świadczenia w postaci zakwaterowania zapewnianego pracownikom oddelegowanym stanowi przedmiot dyskusji podatników z fiskusem.
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT przychodem ze stosunku pracy, oprócz wypłat pieniężnych, wartości pieniężnej świadczeń w naturze, świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jest także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń zapewnianych pracownikom. Przykładem nieodpłatnego świadczenia, występującego często w praktyce rynkowej, są mieszkania zapewniane pracownikom oddelegowanym.
Wytyczną w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych od 2014 r. stanowi wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 7/13, dalej: wyrok TK), który jasno określił przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby świadczenie stanowiło dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z wyrokiem TK za przychód pracownika można uznać jedynie świadczenia, które spełniają łącznie następujące przesłanki:
1) zostały zrealizowane za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) zostały zrealizowane w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta