Rabat dotyczący roku poprzedniego u sprzedawców
Koniec roku kalendarzowego to moment, w którym sprzedawcy „nagradzają" swoich odbiorców za obroty zrealizowane przez nich w trakcie całego roku. Bonus taki przybiera formę zbiorczego upustu ceny, skalkulowanego na podstawie obrotów danego roku, który zwykle jest fakturowany po zakończeniu roku, którego dotyczy. Jego skutki należy przypisać do właściwego okresu sprawozdawczego. Aneta Szwęch
Prawo bilansowe nie zawiera regulacji, które wprost określałyby moment powstania przychodu i moment, w którym należy rozliczyć jego korektę. Jednocześnie z art. 20 ust. 1 uor wynika, że do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Zarówno przychód jak i jego późniejsza korekta (rabat zbiorczy) muszą być zatem przypisane do właściwego okresu sprawozdawczego.
Aby wskazać moment powstania przychodu bilansowego należy najpierw ustalić co decyduje o jego powstaniu. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 30 uor przychodem bilansowym jest:
1) uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości,
2) w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.
Zgodnie z przywołaną definicją przychodem jest przykładowo wydanie w okresie rozliczeniowym towaru handlowego, które powoduje powstanie w tym okresie korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości w postaci należności przysługującej od nabywcy w wysokości określonej fakturą.
Moment powstania przychodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta