Odsetki i inne koszty finansowania dłużnego
Obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych kosztów związanych z korzystaniem z cudzego kapitału może w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. O tym, jak obliczyć limit nadwyżki kosztów finansowania dłużnego oraz które koszty podlegają limitowaniu powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem.
Problem jest tym bardziej istotny, że od roku 2019 licząc limit, należy uwzględnić również odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przed nowelizacją, a także odpisy amortyzacyjne w części obejmującej odsetki.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą często korzystają z cudzego kapitału, za co płacą wynagrodzenie w postaci odsetek, w szczególności od kredytów i pożyczek. Mimo że odsetki są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez co stanowią koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów, ustawa o CIT zawiera liczne wyłączenia odsetek z kosztów podatkowych. Wyłączone są z nich m.in. odsetki związane z prowadzonymi inwestycjami w okresie ich realizacji, odsetki od zaległości podatkowych a także odsetki od pożyczki partycypacyjnej.
Począwszy od 1 stycznia 2018 r. ustawodawca wprowadził nowe ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych w CIT kosztów finansowania dłużnego, w szczególności odsetek od pożyczek i kredytów. Jednocześnie zniesiono przepisy związane z niedostateczną kapitalizacją, które częściowo wyłączały z kosztów podatkowych odsetki od kredytów i pożyczek otrzymanych od podmiotów powiązanych.
Zasadniczym celem wprowadzonych zmian było uszczelnienie systemu podatkowego tak, aby zapewnić powiązanie wysokości płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta